Word podtrhává nesmyslné části českého textu

Dlouho mi nedal spát jeden nedořešený pomníček, nad kterým jsme dumali v práci. Dostal se nám do ruky dokument ve Wordu, v němž byly podtrženy nesmyslné části slov, které byly gramaticky česky správně a byla to slova česká, gramaticky správná a v češtině existující.  Při prvním zkoumání se zdálo, že není chyba ani v Tezauru, ani v kontrole pravopisu. Všude byla nastavená na první pohled čeština. Dokonce pokud jste ono slovo napsali hned vedle samostatně, už se zapsalo správně! Záhada.

Tehdy nebylo dost času, dokument musel jít dál, a tak jsme nesmyslné a tudíž i otravné červené podtrhávání chyb odstranili změnou nastavení tohoto daného dokumentu, kdy jsme v něm skryli ukazatele oprav údajných chyb. Pro případné zájemce jednou z cest je jít přes nabídku Soubor, dále přes volbu Možnosti – překliknout na možnost Kontrola pravopisu a mluvnice. A skoro až dole najít text: Výjimky pro (vedle v roletkovém menu bude viditelný aktuálně otevřený soubor) a hned pod ním lze kontrolu pravopisu zrušit zaškrtnutím voleb: Skrýt pravopisné chyby pouze v tomto dokumentu a Skrýt gramatické chyby pouze v tomto dokumentu. Dát uložit a… červené vlnovky zmizí.

Vnitřní problém daného souboru toto však nevyřešilo, pouze skrylo. Nyní jsem se opakovaně snažila procházet net, zkoumala jsem daný text a ukázalo se, že nepodtrženou a podtrženou část bere Word jako dvě odlišná slova, nebo jejich části, čemuž odpovídala i nabídka oprav. Hlavu jsem si nad tím málem ukroutila. Během různých pokusů se v jednu chvíli ukázalo, že Word tvrdí, že část textu by údajně měla být v italštině (jakkoli nesmyslně to znělo) a je třeba doinstalovat jazykovou podporu pro opravy v italském jazyce. Cituji: Chybějící nástroje kontroly pravopisu. Tento dokument obsahuje text v jazyce italština (Itálie), který neprošel kontrolou. Pro tento jazyk můžou být dostupné nástroje kontroly pravopisu. A vedle textu byly možnosti:  Příště nezobrazovat/Stáhnout.

Nic jsem pochopitelně nestahovala, ale koumala jsem dál. Až mě jeden z tipů z oficiálního webu přece jen nepřímo navedl na správnou cestu. Tu jsem si musela ověřit v praxi, a protože to dopadlo dobře, tak je na světě tato rada, třeba také někomu pomůže.

  1. Označte celý problematický text do bloku (např. s pomocí klávesové zkratky CTRL+A)
  2. Jděte v menu do záložky Revize, dále vyberte Jazyk a proklikávejte se dál přes: Nastavit jazyk kontroly pravopisu
  3. A v nově otevřeném okně zkontrolujte, zda máte vybráno a zaškrtnuto pod volbou: Označte jazyk vybraného textu “ABC” čeština (pokud ne, najděte a vyberte mezi nabídkou jazyků tuto češtinu) a dole by mělo být zaškrtnuto i automatické rozpoznávání jazyků a v tomto případě nevypínáme (tj. nezaškrtáváme, protože už to nebude potřeba) volbu Neprovádět kontrolu pravopisu ani gramatiky.
  4. Ať již vše bylo přednastavené správně, nebo ne, každopádně tuto volbu potvrďte kliknutím na OK. A problém s nesmyslným podtrháváním by měl být vyřešen.