Co s chybou, kdy je číslo uložené jako text

Stává se mi při exportu údajů do excelovského formátu z jiných programů, že se některá čísla vyexportují jako text. Tedy když otevřu vyexportovaný excelovský soubor, ukáže se u některých buněk malý (zelený) trojúhelníček hlásící chybu, že číslo je v buňce uložené jako text.

Kliknutím na možnost Převést na číslo se chyba odstraní. Co však v případě, že takových čísel je dlouhá řada, tedy například mnohařádkový sloupec?

Samozřejmě mě jako první napadlo označit sloupec a dát převést buňku na číslo s pomocí formátu buňky, ale ejhle – ono to nějak nezabralo, chyba zůstala. A co teď, když odstraňování třeba i několika tisíců hodnot je opravdu po jednom skoro nemožné či spíše úmorné? Sice je možné označit buňky po více a dát odstranit chybu “naráz”, ale moje zkušenost byla, že se excel měl tendenci během této “hromadné” operace zasekávat a trvalo to nekonečně dlouho. 🙁

Po chvíli hledání jsem nakonec objevila nějaká různě elegantní řešení na Netu, z nichž se mi nejvíc líbilo jedno, které nevyžaduje použití maker a je vcelku snadné, účinné, rychlé a skutečně funkční:

Nejprve si do libovolné buňky vložíme jedničku (jako číslo), tuto buňku označíme a dáme kopírovat např. CTRL+C. Poté přejdeme do prvního sloupce (případně i sloupců) s čísly v podobě textu. Samozřejmě by šlo označit záhlaví sloupců a tím označit sloupce jako celek, jenže já potřebovala při použití této metody, aby se projevila jen v buňkách, v nichž jsou údaje a ne v celém sloupci. Takže po označení první buňky sloupce/sloupců jsem použila trojkombinaci kláves CTRL+SHIFT+šipka dolů. A ta označí buňky od vybrané po poslední v sloupci, která je neprázdná (tedy pozor na to, aby tam někde mezi nebyla prázdná buňka, pak se označení přeruší).

A nyní již máme připraveno vše na poslední krok. Vybereme z menu volbu Vložit…, tedy přesněji Vložit jinak… a v jejím rámci vybereme volbu “Násobit“, ano, budeme takto násobit jedničkou. Dáme OK. Vše proběhne bleskurychle a chyba zmizí, z textu je číslo, respektive se změní formát na obecný, ale ten už není problém hromadně změnit na formát číslo přes Formát buněk. Dočasně napsanou jedničku pak smažeme, aby nedělala dál třeba někde v tabulce neplechu. Uložíme. A je to.