Kde nabít mobil (nejen) v Praze

Už několikrát jsem si všimla zvláštních skříněk, které jsou určeny k řešení praktických věcí, jako je dobití mobilu v terénu. Samozřejmě tu jsou powerbanky, nicméně ne vždy ji člověk má s sebou a některé aplikace a hry jsou doslova žrouty baterie. A tak jsem zapátrala, jaké je řešení nabízené v terénu. Naštěstí se nejvíc pohybuji v Praze, kde bývá většinou řešení snáze nalezitelné, a tak jsem záhy objevila… dobíjecí kiosky.

ChargeBox - nabijeni mobiluDobíjení v Praze na Budějovické

Moje první zkušenost byla s dobíjecím kioskem v DBK na Budějovické. Tam má svou dobíječku v tzv. -1. patře v jednom z koutků občerstvovací části skupina ČEZ.  Box má podobu skříňky o výšce lidské postavy s obvykle 6 na klíč uzamykatelnými schránkami. Uvnitř je vždy několik koncovek pro různé typy mobilů. Já použila klasické microUSB.

Výhodou tohoto typu dobíjení je, že je ZDARMA, nemusíte mít s sebou nabíječku, mobil pohodlně uzamknete do skříňky a můžete se jít najíst, nebo si nakoupit.

Nevýhodou je zase fakt, že nabíjet můžete jen 1/2 hodiny  a za těchto 30 minut  se mi mobil nabil tak o +30%. Další půlhodina ani po opětovném znovupřipojení a znovuzavření už akceptována nebyla, mobil se dál již nedobil, alespoň v mém případě. Na získaný klíč od dvířek je třeba dávat pozor, protože za jeho ztrátu byste zaplatili 500 Kč. Jinak je vše opravdu jednoduché a pohodové, jen se obávám, že ve „špičce“ běžného dne mohou být všechny přihrádky obsazené.

Existuje podle všeho i několik dalších typů charge-boxů, ovšem ne ve všech nutně musí být 1/2hodinové dobíjení zdarma. Pokud se za dobíjení platí (opět za 30 minut) – obvykle to bývá za 20 Kč. Záleží na tom, nakolik byl poskytovatel ochoten či schopen charge-box sponzorovat ze svého výměnou za získání zákazníků.

Dobíjení v Praze v OC Chodov a Centrum Černý Most

Největší šance na dobití mobilu je nepochybně v nákupních centrech. Bývají v nich umísťovány již zmíněné dobíječky, charge-boxy, dobíjecí kiosky, či jak všelijak jsou dobíjecí místa nazývána. Někde, tak jako v obchodním centru na Chodově či v Centru na Černém Mostě, jsou ale i tzv. „odpočinkové zóny“, kde je možné posedět, ale také tu bývá k dispozici Wi-Fi a zásuvky.  Jen tu bývá ve špičkách plno, ovšem obvykle se člověk po nějaké chvilce zevlování kolem dočká.Zde však už musíte mít s sebou vlastní síťovou nabíječku, což někdy může být zásadní překážkou.

Další zásuvky a Wi-Fi sítě mívají  KFC, McDonald, různé kavárny, či restaurace, ovšem nevýhodou bývá, že zde není úplně nejvhodnější sednout si jen tak bez kávy či nějakého občerstvení dané provozovny. Kdo však sem chodí rád, obvykle také nějaké to místečko pro dobíjení najde.

Nabíjecí kioslightbox2ky.cz

Objevila jsem na netu také přímo tzv. nabíjecí kiosky, které by měly být také volně přístupné. Na frekventovaných místech však asi budou méně pohodlné, protože od nich nebude možné se příliš vzdálit, mají sice celou sadu přípojek, ale bez samostatných uzamykatelných boxů. Plné nabití však předpokládají do 15 minut, což zase zní oproti půlhodinovým 30% lépe. Opět též nemusíte mít vlastní nabíječku. A mělo by být zdarma. V Praze jsou na 6 místech, či spíše v 6 kusech, protože podle udávaných lokalit jsou na místech čtyřech (viz níže).

USB-165Dobíjení na méně tradičních místech

Existují i méně obvyklá místa, kde dobít mobil, jako byla a snad i bude např. chytrá lavička – v roce 2015 byl její prototyp instalován  u komplexu vysokých škol, respektive u Národní technické knihovny v Dejvicích, kde nyní už není, nově byla lavička zprovozněna v Litoměřicích  – konkrétně v Parku Václava Havla – (odkaz na související článek), letos jich má však vzniknout prý cca 20 kusů, tak se – doufejme – do Prahy „vrátí“.

Zaujal mě i projekt chytré zastávky v Praze, snad by se mohl též rozjet podobně jako u chytrých laviček (prototyp zastávky prezentován 2015 v ulici Na Příkopě).  A pokud budete pátrat dál, možná uspějete nyní, nebo třeba časem i ve venkovní pracovně – pracovna v parku nyní v Karlíně u přístavu, u chytrého sloupku MHD, v autobuse (měla by je mít již nyní linka 165 a některé příměstské busy směr Kutná Hora a Uhlířské Janovice, nutná je vlastní USB nabíječka) či v tramvaji (zatím není a neuvažuje se… prý, jen Wi-Fi) atp.

Aby článek nebyl nekonečně dlouhý, nebudu vyjmenovávat všechna místa, zaměřuji se na Prahu, ostatní najdete v příslušných odkazech níže.

CEZ-dobijeckaDobíječka ČEZ v Praze (místa):

DBK Praha Budějovická 1667/64, 140 00, Michle, Praha-Praha 4 (food court)
Fénix Praha Freyova 945/35, Praha 9 (food court)
Galerie Fénix Praha Freyova 945/35, 190 00, Praha 9 – Vysočany (food court)
OC Nový Smíchov Plzeňská 8, 150 00, Praha 5 (foodcourt)
OC Nový Smíchov Plzeňská 8, 150 00, Praha 5 (pasáž)

Chargebox.cz v Praze (zdarma či za 20 Kč/30min.):

DBK – Budějovická 1667/64, 140 00 Praha 4

Europark Šterboholy – Nákupní 389/3, 102 00 Praha-Štěrboholy

Forbes Casino – Václavské náměstí 66, 110 00, Praha 1

OC Nový Smíchov – Plzeňská 8, 150 00 Praha 5

OC Fénix – Freyova 945/35, Praha 9

Beachklub Ládví – Chabařovická 1125/4, 182 00 Praha

OC šestka – Fajtlova 1090/1, 161 00 Praha 6

Nabíjecíkiosky.cz v Praze:

2x obchodní cetrum Palladium na Náměstí Repubilky
2x OC Nový Smíchov
1x OC Novodvorská Plaza v Praze 4
1x OC Metropole Zličín

Seznam dobíjecích kiosků a boxů v České republice (odkazy na další místa mimo Prahu)

Skupina ČEZ: https://www.cez.cz/cs/verejne-dobijeni.html

Charge- box (mapa):  http://www.charge-box.cz/cs/109-kde-najdete-chargebox/

Nabíjecí kiosky.cz (mapa): http://www.nabijecikiosky.cz/#mapa-pokryti

A závěrem něco jen pro Brno a jih Čech a Moravy

dobíjecí boxy od E.ON-u: http://www.ekobonus.cz/zajimavosti/nabijte-si-telefon-zdarma-v-e-on-chargeboxu